Doprava ZDARMA pro objednávky nad 599 Kč.

Opalování – jak vybrat správný přípravek na opalování?

Na opalování v dnešní době existuje velmi mnoho rozporuplných názorů. Někdo se vyhřívá na sluníčku, jako ještěrka a druhý naopak vyhledává stín. Pokud nám to dělá dobře, je správné cokoli.

Dnes bych se ráda podělila o svůj vlastní průzkum, jak najít ten pravý přípravek na opalování. Přiznám se, že mi to trvalo možná 20 let. Prošla jsem „chemickým“ obdobím, které mě zastavilo v okamžiku, kdy jsem dostala sluneční alergii, způsobenou právě opalovacími přípravky. A právě zde začala moje cesta k bio kosmetice, bylo to mnoho let hledání, zkoušení, studování.

Druhy UV filtrů

Opalovacích přípravků jsem vyzkoušela opravdu mnoho, abych se utvrdila, že opalovací oleje AKH jsou právě ten správný poměr kvality, udržitelnosti a funkčnosti. Opustila jsem i bio přípravky, které jako UV filtr používají tzv. fyzikální blokátory mezi které patří např.: Titanium Dioxid a Zinc Oxide. Všechny, které jsem vyzkoušela a že jich bylo, nechávali na pokožce bílý povlak, většina z nich se i hůře roztírala, mnohem více jsem se potila, a hlavně silně vysušovali pokožku. Ještě několik týdnů po dovolené jsme měla velmi suchou pokožku, přesto, že jsem ji každý den během dovolené velmi pečlivě ošetřovala.

Překvapuje mě, jak velmi málo je známo stanovisko expertů na SPF, že přípravky s vyšším faktorem, než 20 vlastně vůbec nedávají smysl. Marketing, ale udělá své a my se honíme za výrobky s faktorem 30, 40 i 50.  Pojďme si zopakovat, co označení znamená.

Co znamená SPF a kolik UVB paprsků blokuje?

Pokud má pokožka začne na slunci reagovat (červenat) po 10 minutách (světlý fototyp), pak po ošetření přípravkem s SPF 20 se tato doba prodlouží na 10x20 min. = 200 min, což jsou 3 hodiny a 20 minut. Opravdu jste v jednom kuse takto dlouho na přímém slunci? Na co byste pak potřebovali přípravek s faktorem 50? Abyste mohli být na slunci 8 hodin a 20 minut v kuse? Možná má takto vysoký faktor smysl u malých dětí, které mají pokožku mnohem náchylnější.

  • SPF 15 blokuje 93% UVB paprsků
  • SPF 30 blokuje 97% UVB paprsků
  • SPF 50 blokuje 98% UVB paprsků
  • SPF 100 blokuje 99% UVB paprsků

Proč jsem se rozhodla pro výrobky Karla Hadka?

Opalovací oleje Karla Hadka AKH používají jako UV filtr tzv. hybridní filtry. Jedná se o chemické filtry, které se chovají, jako fyzikální. UV záření nepohlcují, ale odrážejí. Do kůže pronikají omezeně oproti chemickým absorbérům a tím výrazně snižují riziko senzibilizace. Jedná se o nejmodernější typy UV filtrů. Uvědomuji si, že to možná pro mnoho „bio“ nadšenců není ideální, ale zde mluvím z vlastní mnohaleté zkušenosti a život mi ukázal, že svět není černobílý.

Díky pečujícím olejům obsaženým v opalovacích přípravcích Karla Hadka AKH je pokožka velmi dobře hydratovaná a nedochází k jejímu vysoušení. Oleje se nejlépe aplikují na vlhkou pokožku nebo je možné je naředit trochou vody v dlani, aby se lépe roztíraly. Voda se následně odpaří a olej na pokožce zůstane. Aplikaci je doporučené opakovat vždy po koupání.

sunbeds-2439961_1920

I u opalování je dobré řídit se selským rozumem. Pokožka si musí zvykat postupně. Když po zimním spánku vyrazím bez přípravy k moři a hned první den zůstanu několik hodin na slunci, nepomůže mi ani přípravek s faktorem 100 a prostě se spálím. Pokud si budu s rozumem a správně aplikovaným přípravkem užívat slunce, k žádnému spálení a tvorbě dalších vrásek nedojde.

Každý z nás zná své tělo nejlépe. Ví, co mu dělá dobře a co nikoliv. Proto bych se vždy přikláněla k tomu, aby se každý řídil svým pocitem. Možná někomu stačí se namazat olivovým olejem a bude naprosto spokojený a v pohodě. Ano, jižní národy se často takto ošetřují. Je to možné, ale je potřeba vědět, že jejich tělo je na domácí slunce zvyklé, žijí zde celý život. My si vyrazíme k moři na pár dní v roce, a tak si potřebujeme chvilku zvyknout a jsme citlivější.

Ošetření pokožky po opalování je stejně důležité, jako při pobytu na slunci

Každý den po opalování u moře aplikuji tělové mléko a jojobovou pleťovou masku a díky tomu skončilo období vysušené pleti po dovolené. Maska pleť vyživí, hydratuje a zklidní. Je lepší si udělat 15 minut čas na pleťovou masku každý den po slunění, než několik týdnů až měsíců zachraňovat sluncem vysušenou pleť a počítat nové vrásky.

Na trhu najdete velké množství přípravků v různých cenových hladinách a hlavně kvalitě. To je na jedné straně velmi pozitivní, na druhé straně je to labyrint, který může hodně mást. Já se zde dělím o své subjektivní dlouholeté zkušenosti. Pokud Vám pomohou, budu ráda, ale rozhodně si nedělám právo na jednu správnou odpověď. Konečnou volbu máte každý sám naprosto svobodnou.

Závěrem vám chci popřát krásné slunečné dny. Vyberte si pro sebe ty správné přípravky, ať si léto opravdu můžete užít.

S láskou a sluncem v duši 😊

Dita Lyner
zakladatelka BioBoutique